Hogyan alszanak a 3-4 hónapos babák?

Folytatódik a sorozat, amely a babák alvásának életkori jellemzőit, a picik alvásának fejlődését követi. Ez a rész a 3-4 hónapos babák alvásáról szól.

Ebben a korban 14-15 óra az ideális alvásidő, amiből 10 óra jut az éjszakai pihenésre, és 4-5 óra a nappali alvásokra. Az éjszakai etetésekre a legtöbb 3-4 hónapos babának még szüksége van, átlagosan 2-3 alkalommal ébrednek fel a picik enni egyet. A nappali alvások még nem igazán kiszámíthatóak, 30-120 perces alvások váltják egymást. Ha az alvások hossza jellemzően rövidebb, 1 órán belüli, akkor több nappali alvás fér bele a napba, ha szeret hosszabbakat aludni a pici, akkor kevesebb nappali alvás a jellemző. A tipikus ébrenléti idők picit nőttek már az újszülöttekre jellemző 45-60 perces értékekhez képest, de maximum 1,5 óra környékén már biztos elfáradnak a babák, ilyenkor már aludni kell vinni őket.

A 3-4 hónapos kor rendszerint nyugodtabb időszak a babák életében, legalábbis az alvást tekintve. A biológiai óra egyre aktívabban dolgozik, így a babák többsége már nincs fenn éjjel hosszabb ideig, hanem az evés után visszaalszik. A reggeli ébredés is kezd egyre kiszámíthatóbb időpontban történni. A hasfájós időszak erre az életkorra már lassacskán véget ér, ezzel nyugodtabban telnek az esték is.

Mik azok a problémák, amik ebben az időszakban szoktak jelentkezni, és mi rájuk a megoldás?

  1. Az éjszaka és a nappal összekeverése

Ha a baba elmúlt már 2 hónapos, és még mindig gyakran van fenn hosszabb ideig éjjelente, nem alszik vissza evés után, vagy napközben szinte sosincs fent, hanem csak enni kel fel, akkor a pici még nem különbözeti meg a nappalt az éjszakától, vagy összekeveredett az éjjel és a nappal.

Mit tudsz tenni?

– nappal (reggel) legyetek minél többet fényben, a legjobb a napfény vagy természetes fény,

– a nappali alvások történjenek más körülmények között, maximum félhomályban,

– napközben legyen program, sétáljatok, csavarogjatok,

– a nappali alvások után mindenképp legyen egy rövid ébrenléti idő (etetés, peluscsere, játék),

– az esti lefektetés teljen másképp, mint a nappali alvásra készülés,

– estére fokozatosan vegyétek le a fényeket (hangulatvilágítás/megfelelő sötétítés),

– az éjszakai ébredéseknél viselkedj máshogy, mint nappal,

– az éjszakai ébredések során próbáld meg visszaaltatni a kicsit, ne legyen játék és bohóckodás,

– éjjelente minél kevesebb fény és zaj mellett etess vagy pelenkázz, lehetőleg a baba alvószobájában.

2.  Nehezen alszik el a baba napközben

A babáknak ennyi idősen már érdemes bevezetni egy olyan elalvás előtti rutint, ami segít ráhangolni a kicsiket az elalvásra. Ez lehet egy lassú séta a lakásban, egy összebújós mondókázás, halk altatódal dúdolás, ringatás alkaron, stb. Ez a megszokott szertartás egyrészt jelzi a picinek, hogy ideje aludni, illetve segít neki ellazulni.

A nehéz elalvások leggyakoribb oka a nem megfelelő időzítés: se a túl korai, se a túl későn elkezdett altatás nem segíti a könnyű elalvást. Fontos megfigyelni, hogy mennyi az az idő, amíg a baba jókedvűen elvan napközben, nem fáradt, nem nyűgös, nem ásítozik vagy dörgöli a szemét/piszkálja a fülét, mert ez segít abban, hogy pont az ideális időben tudjon a pici elaludni.

A megfelelő környezetre is érdemes figyelni: a csend, a félhomály, a nyugodt, megszokott, szinte már unalmas környezet segít elaludni. Szükség esetén fehér zajjal lehet elnyomni a kinti hangokat.

  1. Az éjszakai ébredések

Az éjszakai ébredések oka ennyi idős korban leggyakrabban az éhség, hiszen még kevés baba bírja ki megéhezés nélkül az egész éjszakát. Emellett a napirendi gondok, például a túl hosszú ébrenléti idők okozhatnak felébredéseket, illetve érdemes gondolni az emésztési problémákra, a hasfájásra is, mint kiváltó okra.

Szakértő: Dr. Dénes Ivett bababarát alvás tanácsadó, az Anya, gyere! Babaalvás Tanácsadó Szolgálat alapítója

http://www.anyagyere.hu

Vélemény, hozzászólás?